Ön Soğutma Üniteleri

Feschill Nasıl Çalışır?

Fes Chill Üniteleri, hava soğutmalı kondenserlerin giriş havasını çok düşük maliyetlerle evaporatif olarak soğutur. Hertürlü hava soğutmalı kondenserlerin önüne çok basit olarak tesis edilen evaporatif soğutma petekleri, küçük bir su sirkülasyon pompasıyla sürekli ıslak tutulur. Kondenserlerin çalışan mevcut fanları, dışarıdaki sıcak havayı ıslak pedlerin üzerinden geçirerek, sıcak havayı yaş termometre sıcaklığına yaklaştırarak soğutur.

Soğuyan bu hava kondenser peteklerinin üzerlerinden geçer. Böylelikle, kondenserin çalışması rahatlar, kondenserin soğutma performansı artar, soğutma grupların enerji tüketimi azalır, sistemin çalışma performansı artar, çalışma basıncı düşer, sistemin ve kompresörün ömrü uzar, arıza riski azalır.

calisma1 copy copy

 

 

          alma 123456  

                     

                          FesChill Örnek Hava Soğutma Tablosu

                          chill tablo1

Neden FesChill Kullanmalısınız?

FesChill üniteleri ile Chiller ünitesinin kondenserine ön soğutma yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra alınan değerlerin karşılaştırılması sonucunda elde edilen kazanç oranları yukarıdaki tabloda gösterilmiştir. Ön soğutma yapıldıktan sonra kondensere giriş havasının 11°C düşürülmesi sonucunda Chiller’in çektiği elektrik gücü %19 azalmış; soğutma kapasitesi %11 artmıştır. Chiller’in COP si de %36 artmıştır. Ön soğutmadan dolayı hava sıcaklığındaki her 1.8°C azalma kondenser verimliliğinde %2 oranında bir artış sağlar.

fesschill-grafik

fesschill-2 copy copy